Středohoří 2005

 

Datum: 28.-30.5.2005

Lokace:Ústecký kraj

Účastníci: Vašek, Hans

Doprava: vlaky ČD a pěšky

 

Na konci květence letošního roku, tj. 28.-30.5.2005 se po předchozí vzájemné domluvě objevil na přátelské návštěvě v Ústí nad Labem ( obr.1 ) kamarád, sportovec, kolega student, servisman mého pc a mnoho dalšího v jedné osobě...plná ¼ skupiny A...Vašek.

Konec semestru jsme vzhledem k někdy až nehezky pěknému počasí pojali výletnicky a oddychově.

Hned první den, resp. pro zbývající odpoledne jsme se rozhodli pro „zahřátí“ vyběhnout na nedalekou  rozhlednu Varhošť. Cesta byla značena dobře až na fakt, že naše mapa 1:100 000 z roku 198? nové změny nevzala v potaz. Ze snahy nalézt žlutou a zelenou turistickou značku se tak stala zábavná a nekončící hra i na příští den....

Vlakem jsme se z Ústí přiblížili do stanice Sebuzín, kde nám byla poskytnuta informace ohledně výskytu žlutých tras od laskavé výpravčí, která si ji vyžádala služebním telefénem, ještě jednou děkujeme.Cesta ( necesta ) nás vedla hned nahoru, hned zase dolů, úzkým úvozem, neprostupným hvozdem i útulným údolím. Hned první pohled z menší vyhlídky, který se nám cestou naskytl, byl parádní ( obr.2, obr.3 )

Zbývá dobýt už jen Varhošť ( obr.4, obr.5 ), odkud je krásný výhled na velkou část Středohoří, lepší fotky a výhled kazí silný opar na horizontu ( obr.6, obr.7, obr.8 ).

Cesta zpátky přes vrcholky kopců Richtung hrad Střekov, ( obr.9 ) odtud na kolej a do osvěžovny ( obr.10 ) .

Druhý den začíná neslavně, párek nevalné chuti i kvality mě stojí 1/3 dolního pravého zubu č.5, „naštěstí“ úlomek končí nad dásní, zubař počká, sopka nikoli. Ve spěchu dobíháme na nádraží, kde v klidu polkneme Břežňáka a motorákem valíme do dopoledního parna směr Milešovka.V Žalanech už ťapeme po svých,cíl je vidět už z dálky ( obr.11 ). Cesta je lemována nejen našim utrpením ( obr.12 ). Nehledíme vpravo, či vlevo, žlutou radši ani nehledáme....cíl je však stále patrnější a nabývá zřetelnějších obrysů...( obr.13, obr.14 ).

Konečně jsme stanuli na úpatí vulkánu, poslední fotka před vrcholovou fází výstupu... ( obr.15 ).

12:30:31 SEČ někdy po 20.5.2005 jsme dosáhli vrcholu ( obr.16, obr.17, obr.18, obr.19, obr.20 ) Výhled do okolní krajiny je super, jen pokrytí signálem by mohlo být lepší...ruší nám jej armádní radary na druhé straně kopce. Mám to štěstí být u vzniku Vaškova nejzdařilejšího obrázku, co kdy udělal zmáčknutím spouště...má to někdo štěstí co???? ( obr.21 ). Zbytek volného času stráveného na vrcholu věnujeme hledání otisku cepínu slavného českého horolezce Sváti Pulce, žel bez výsledku...což nás zavazuje pro příští expedici. Stále meteorologická stanice na Milešovce ( obr.22 ) , německy zvané Větrná hora,  je důmyslně zásobována ( obr.23 ). pozn. ten sud je naplněn pouze vodou L

Pro příliš palčivý, ba přímo spalující sluneční žár, volíme cestu ústupu částečně krytou lesním hvozdem do Malých Žernosek. Stačíme ještě navštívit Vaškovu chatu...no, spíš ruinu, ale pan majitel je patřičně hrdý...( obr.24 ). V 16h + pár minut frčíme vlakem z Žernosek do Ústí, pěkný výhled na pravý břeh Labe ( obr.25, obr. 26 ).

 

 

Zapsal Hans

 

 

 

Na přehled veteránských akcí