GK - vodácký kurs 3. ročníku

Kurs Vltava 2020

Organizace

Zlatá Koruna

Šlajsna Zlatá Koruna 2017

Termín: 29. 8. - 5. 9. 2021

Trasa

Vyšší Brod - Boršov nad Vltavou, v případě nepříznivých podmínek na Vltavě přesun kursu na jinou řeku - Otava, Ohře.

Program

1. - 3. den: stojíme ve Vyšším Brodě, vodácký výcvik (viz dále), sport, výlety - Čertova stěna, Lipno, klášter Vyšší Brod
4. den: přejezd Vyšší Brod - Pískárna (u Větřní), 25 km
5. den: přejezd Pískárna - Český Krumlov, 15 km
6. den: přejezd Český Krumlov - Dívčí kámen,20 km
7. den: stojíme na Dívčím kameni, výlet na stejnojmennou zříceninu, keltské hradiště Třísov a do Českého Krumlova
8. den: přejezd Dívčí kámen - Boršov, 10 km, odtud busem do Kolína

Tento program je předběžný, může se změnit (počasí, vodní stav, jiné nepředvídatelné okolnosti).

Odhad celkových nákladů

2 700,- Kč, zahrnuje dopravu, zapůjčení vodácké výbavy, stravování, poplatky na tábořištích; ke změně ceny by mohlo dojít např. při razantním nárůstu ceny nafty, poplatků na tábořištích nebo v případě malého počtu účastníků

Kde zpravidla táboříme

Jak probíhá vodácký výcvik

Vzhledem k tomu, že většinou mezi účastníky převažují vodáčtí nováčci, začínáme od základních dovedností - nasedání, základní záběry pro jízdu vpřed a otáčení lodi, pak přichází jízda po klidné vodě. Navazujeme výcvikem v proudu - učíme se přejet bezpečně od jednoho břehu k druhému (přejezd), najet do proudu a o něco níže přistát u opačného břehu (esíčko). Ještě ve Vyšším Brodě stihneme natrénovat sjezd propusti (šlajsny). Začátečnický výcvik je ukončen splutím několikakilometrového úseku řeky pod Vyšším Brodem - pokud se nám podaří zajistit zpětnou dopravu lodí. Jedeme tentokrát ještě bez bagáže, po cestě opakujeme, co jsme se naučili ve Vyšším Brodě, zkusíme si i sjezd technicky náročnějšího úseku pod jezem Herbertov - kameny v proudu, rychlé změny směru jízdy. Jak je vidět z následujících obrázků, mají přihlížející o zábavu postaráno, ale protože trénujeme svědomitě, plave v dalších dnech při jízdě s bagáží jen málokdo.

Některé další šlajsny na cestě do Boršova

Obtížnější šlajsny sjíždíme po prohlídce, vysvětlení průjezdu a se zajištěním (nájezd ukážeme, pod šlajsnou jsou v případě nutnosti připraveni lovci lodí, lidí a bagáže). Kdo si nevěří, jet nemusí, loď mu převeze někdo z instruktorů či zkušenějších účastníků.

Doprava,vaření, ubytování, balení

Jedeme autobusem tam i zpět, školní lodě vezeme na vleku. Vaříme společně, postupně se vystřídají všichni účastníci (pod dohledem některého z instruktorů). Vaříme na otevřeném ohni, jen ve Vyšším Brodě využíváme zařízení tábořiště (přístřešek, pec). Vše potřebné zajišťují též účastníci - nákupy, donáška a příprava dřeva, donáška pitné vody. Spíme pod stanem, jen na tábořišti Pískárna lze využít tamní přístřešky. Nemáme doprovodné vozidlo, všechny věci převážíme v lodích. Budeš potřebovat vodotěsné zavazadlo - barel nebo lodní pytel, v nichž vodák převáží své svršky a spodky. Do tohoto zavazadla je nutné zabalit vše, co se nesmí namočit. Máme několik školních barelů na půjčení.

Vodácká výbava

Školní lodě, pádla, vesty (na vodě nosíme stále), přilby (nosíme při začátečnickém výcviku, dále pak už jen při sjíždění šlajsen), za zapůjčení zaplatí každý účastník 100,- Kč do fondu oprav. Školní lodě jsou plastové (sedm), epoxidové (dvě), laminátové (ostatní, na nich jedou případní další účastníci). K dispozici je také omezený počet neoprénů.

Tábornické vybavení, oblečení, vodácké oblečení a boty, barely a loďáky

Podrobnosti najdeš na samostatné stránce O vodácké výbavě. Tuto výbavu si účastníci zajišťují sami.

Výlety

Protože se pohybujeme v turisticky atraktivní oblasti, seznamujeme se nejen s řekou, ale i jejím okolím. Ve dnech přesunu na výlety čas nezbývá. Když nejedeme, poznáváme. V úvahu přicházejí následující místa (samozřejmě nikoli všechna během jednoho kursu): Kraví hora (vyhlídka u Vyššího Brodu), Maria Rast am Stein (poutní místo u Vyššího Brodu), Čertovy proudy a Čertova stěna (mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem), podzemní elektrárna Lipno I, klášter Vyšší Brod, hrad Rožmberk, zámek a město Český Krumlov (zpravidla večerní vycházka), klášter Zlatá Koruna, zřícenina Dívčí kámen, keltské oppidum Třísov, nejvyšší kopec Blanského lesa Kleť.

Co když prší?

Ve Vyšším Brodě můžeme využít vytápěnou místnost, na Pískárně a na Dívčím kameni přístřešky. Čas přejezdů volíme tak, abychom se dešti na vodě vyhnuli. Že nezmoknete, vám ovšem zaručit nemůžeme....

Kde hledat další informace?

Nejlépe na samostatných stránkách minulých táborů a kursů.
Michal Müller