Třicet let na vodě
V roce 1988 se na Ohři konal první vodácký tábor. Většina vybavení byla tehdy vypůjčena u vodáckých oddílů v Kolíně a Českém Brodě. Kanoí se ovšem nedostávalo, a tak jsme museli (poprvé a bohudík i naposledy) vézt dvě pramice. Vyškoleni neskutečnou dřinou při přenášení jezů a nekončícím spravováním těchto velryb jsme se na jaře 1989 pustili do vlastnoruční stavby laminátových lodí. První dvě vznikly v suterénu školy (dnešní zadní část jídelny). Nezaměnitelné aroma polyesterové pryskyřice se neslo školou ještě několik dní, stavba dalších lodí proto už musela pokračovat v jiných prostorách.
Celkem jsme postavili čtyři zavřené slalomky (jedna z nich na obrázku) a devět otevřených turistických kanoí. Většina těchto veteránek ještě jezdí. Jedna z nich (odložená dočasně mimo uzavřené prostory) se dokonce stala předmětem zájmu neznámého zloděje. Užij si ji.
Díky rodičovskému sdružení byl inventář postupně doplněn - nejprve dalšími laminátovými loděmi, v roce 2005 přišly první plastové a v roce 2007 nafukovací, již od roku 1994 máme raft. Studentům jsou k dispozici také školní pádla, vesty a přilby.
Tento inventář umožňuje pořádat nejen letní tábory a vodácké kursy pro
studenty 3. ročníku, ale také podnikat sjezdy obtížnějších terénů. V tuzemsku jsme kromě tradičních "prázdninových" řek (Ohře, Otava, Vtava) spluli např. Vlašimskou Blanici, Doubravu, Hamerský potok, Metuji, horní (Stvořidla) a dolní (Týnec-Píkovice) Sázavu, Teplou, Střelu, Úpu, Vavřinecký potok. První zahraniční zájezd se konal v r. 1989 - Slovensko (Hornád, Čierný Váh, Dunajec, Hron, Hnilec a Orava), druhý 1990 - Rakousko (Salza, Steyr a Teichl). Výjezdy do zahraničí jsme obnovili v r. 2001 - viz sekce "Veteráni", v červnu 2008 proběhl znovu studentský zahraniční zájezd.
Ohře 1988
První tábor. Pramice z loděnice na Sandbergu, kanoe odevšad, Honza a Jirka stihli postavit vlastní. Začátek v Tršnici, první cvaknutí cestou na Šabinu - Jindra a Marcela. Nejhorší etapa ze Šabiny na Loket, průtrž mračen při přetahování posledního loketského jezu, pod ním navíc žádná voda, protože vše mizí v náhonu. Rozbité pramice, rybníky na tábořišti, nocleh v sokolovně. Problémy se zpáteční cestou, sedíme ve Vojkovicích na břehu, autobus stále nikde. Věřte nevěřte, mobily ještě nebyly.
Slovensko 1989
Účastníme se jako hosté zájezdu vodáckého oddílu Slavoj Český Brod. Spluli jsme Hornád, Čierný Váh, Dunajec, Hron, Hnilec a Oravu, prošli Demänovské jeskyně a vylezli na jeden z kopců Nízkých Tater.
Vltava 1989
Začátek na Soumarském mostě, pádlování přes Lipno, pokuta za rozdělání ohně mimo tábořiště. Výcvikové dny na šlajsně ve Vyšším Brodě a peřeji u rožmberského tábořiště. Konec v Novém Spolí, protože pod Krumlovem ústil nečištěný odpad z papírny Větřní. A zase čekáme na autobus.
Ohře 1990
Poslední letní voda "zakladatelské generace". Pramice tentokrát nevezeme, zato však několik slalomek, cvičíme na Šabině i na Hubertusu. Na Hubertusu bohužel vzhledem k nízkému stavu vody letos i končíme.
Rakousko 1990
První školní zájezd na alpskou řeku. Během prvního zářijového víkendu jsme dvakrát sjeli Salzu z Wildalpenu do kempu Weiberlauf. Budíme značnou pozonost domácích. Laminátové lodě, dřevěná pádla, polystyrénové vesty, místo neoprénu flanelová košile, šusťákovka, v lepším případě pogumovaná bunda. Kdo by taky dával měsíční plat za neoprén, nemyslíte? A plastové lodě? Co je to za nesmysl?
Vltava 1992
Spluto dvakrát. V
červenci jedeme z Lenory, Lipno tentokrát nepádlujeme, z Nové Pece převoz do Vyššího Brodu. Odtud pokračujeme přes Český Krumlov na Dívčí kámen, ze Krumlovem chvilka napětí. Potvrdí se zprávy, že už byla uvedena do provozu čistička odpadu z Větřní? Potvrdily, užíváme si čistou Vltavu až do Boršova.
V
září první kurs třetích ročníků na vodě. Zvláštnost kursu - mezi účastníky 16 dívek, žádný chlapec. Jedeme dnes už klasickou trasu Vyšší Brod - Boršov. Poprvé táboříme na ostrově u vyšebrodského jezu. Na fotkách mj. staré šlajsny v Rožmberku a u barevné skály. Statečná Škoda 125 L táhne do Vyššího Brodu přívěs s osmi loděmi a erárem, devátou loď veze na zahrádce. Zpět posíláme lodě vlakem.
Vltava 1993
Druhý kurs na vodě. Lodě jedou pronajatým nákladním vagónem (nebyly jenom mobily, ale ani půjčovny a peníze na autobus). Studentstvo cestuje osobním vlakem, zádrhel na straně ČD způsobí, že ve Vyšším Brodě čekáme noc a den na lodě, které se zasekly ve stanici Rybník. Kdo nedbal pokynů (svršky, spodky, kartáček, pastu, stan a spacák vezmi na záda), čeká i na osobní věci. Na Pískárnu v pohodě, pak zima veliká, déšť ještě větší. Na fotkách stará šlajsna u barevné skály a dokončovaný jez u Zlaté koruny. Retardérka se teprve stavěla, jezdilo se otevřenou propustí při levém břehu.
Otava 1994
První zájezd na Otavu. Krásný týden, sluníčko, ale taky málo vody, za Podrabským mlýnem kilometrová procházka korytem, voda odtekla do náhonu.
Vltava 1994
Lodě tam opět vlakem, tentokrát jako spěšnina do Českých Budějovic. Odtud spolu s lidmi tzv. "loďovlakem" do Vyššího Brodu. "Loďovlak" byla vltavská specialita doby předpůjčovní. Vodák si dopravil své laminátové plavidlo do Českých Budějovic, zde byly lodě přeloženy do speciálního vlaku do Vyššího Brodu. Ve Vyšším Brodě výcvik na horolezecké stěně.
Ohře 1995
Vltava 1995
Deštivý předodjezdový týden, na vodě pak krásně, nadúroda hub, konzumace na obrázku. Na Pískárně si užíváme provizorní saunu, stavěli Jirka a Martin. Honza a Honza se z posledního tábořiště na Dívčím kameni vytrácejí na diskotéku do Křemže, za odměnu myjí začouzené hrnce. Václavka při poslední etapě zákeřně cvakla na háčku sedícího Pepu, aby musel jít do školy s Čochtanem.
Otava 1996
Vltava 1996
Jez Rožmberk v rekonstrukci. Šlajsna zavřená, průjezd protřženým jezem, Lukáš a Tereza plavou. Barely bez vnitřního víka propouštějí vodu, majitele čeká neveselá noc, přes intenzivní sušení spacáky u ohně neproschly. Tradiční tábořiště na Dívčím kameni v rekonstrukci, letos táboříme v Branné u Zátoně a ve Zlaté Koruně. Z Branné výlet do Krumlova, brodění přes Vltavu.
Ohře 1997
Vltava 1997
Rok nehod. Petra zasažená odlétnuvším polenem, malý Dave, který to způsobil, si vzápětí málem zatne sekeru do nohy. Verča vyrábí na peřeji za Krumlovem v lodi gigantický otvor, nelze pokračovat, spravujeme.
Ohře 1998
Poprvé a naposledy zažíváme otevřený jez Černý mlýn u Tisové (na fotce), odpadá zdejší nepopulární přenášení.
Vltava 1998
Málo lidí, nemáme na autobus, lodě veze Pepa půjčeným náklaďákem (na obrázku).
Na Pískárně narozeninová gratulace PJ-ovi a Vaškovi.
Otava 1999
Cestujeme busem společně se studenty českobrodského gymnázia. Dvakrát je porážíme ve volejbalovém utkání. Zapomněli jsme rošty na vaření, Broďáci se nám smějí. Nálezem obří mříže jim ovšem vyrážíme dech, rošty nás dohánějí expresní poštou. U Podrabského mlýna si pro splutí otevíráme šlajsnu. Na Slaníku vynikající bramborové placky. Na Štěkni skáčeme bokem. Poslední tábořiště hledáme dlouho, končíme před jezem Zátaví na čerstvém strništi, z nedaleké bažiny přilétají mraky komárů. Přežili jsme. Vše kromě volejbalu na fotkách.
Vltava 1999
Naposledy stará vyšebrodská šlajsne, příští rok ji čeká rekonstrukce. Neopatrný frekventant opařený buřtgulášem. Poprvé zkušebně táboříme za Krumlovem.