Gymnázium Kolín - vodácká stránka

Rakousko 2008

6. - 10. 6. 2008

Doprava

Nový potah, nový šofér, ceny příznivé, zacházení vlídné. A je zase pohoda.

Kdo tam byl


Salza - 7. a 10. 6.

7. 6. hodně vody /podle rakouského vodočtu mezi Mittelwasser a Hochwasser/, začínáme cca 5 km nad Wildalpenem, abychom si zvykli. 10. 6. už jen Mittelwasser, jedeme z Wildalpenu.

Přechod Hochschwabu - 9. 6.

Busem proti proudu Salzy kolem přehrady Presceny-Klause do Weichselbodenu, odtud stále do kopce až na hlavní hřeben. Kolem Schiestlhausu na vrchol a zpět. V hospodě přečkáváme lijavec, pak vyrážíme zpět.

Pořád velká a silná sněhová pole, díky nim nesestupujeme, ale sjíždíme a čas inzerovaný na rozcestnících tak krátíme o třetinu. Početní kamzíci, dokonce i jeden svišť. Sníh leží i v hlubokém údolí před Voisthalerhütte. Kopce se lesknou ve sluníčku. Kolem kříže připomínajícího francouzské napoleonské tažení docházíme k busu do Seewiesenu.

Teichl - 8. 6.

V uplynulých dnech vydatně napršelo, po čtyřech letech jedeme zase Teichl. Tentokrát bez dramatických událostí, nikdo se neztratil a nestopoval, nekoná se ani čtyř/?/kilometrové nahánění cvaknuté lodi /2004/.

Steyr- 8. 6.

Na Steyru tři komplikace. Nejprve zavřená silnice mezi jezem a Hinterstoderem, řešíme objížďkou, vykládáme u mostu za benzínkou v Hinterstoderu. V cestě k obvyklému úseku je nyní vodopád. Kus by se sice jet dalo, ale pro zastavení přichází v úvahu jen jedno místo, navíc teče celkem dost vody, takže raději přenášíme až pod vodopád. Zde nasedáme a nehledíme na druhou komplikaci, tedy pověsti, že prý se Steyr nesmí jezdit. U jezu je sice jakási cedule, na ní tři lidi v lodi, vše přeškrtnuto jak na zákazu stání. Jinde ovšem nic, ani na parkovišti u vodopádu. Nic o věci nevědí ani www.kajak.at, ani rakouští kajakáři. Jedeme. Do třetice všeho nestandardního je v cestě nový jez u autobusové zastávky. Šoupačka vypadá zdola pěkně, shora hůř, není vidět, navíc je šikmo na proud. Kdo má štěstí, trefí se, kdo ne, skončí na kamenech, příp. v propusti, což nebude za velké vody nic záviděníhodného. Vzpomínáme na staré zlaté truhlíky.


Ahoj!

M.
foto: Jandín, M., PJ, Venda